Lekarz pierwszego kontaktu

Lekarz rodzinny jest kluczowym elementem podstawowej opieki zdrowotnej. Inaczej nazywa się go lekarzem rodzinnym lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Powiernik i przyjaciellekarz rodzinny bialystok

Często całe rodziny zapisane są do jednego lekarza rodzinnego w przychodni. Dzięki temu staje się on niemalże ich powiernikiem i przyjacielem. Wie co dzieje się w danej rodzinie, jakie są najczęstsze choroby i problemy. Potrafi skutecznie im zaradzić. Zna skłonności genetyczne członków rodziny w kierunku występowania poszczególnych chorób.

Kompetencje lekarza rodzinnego

Narodowy Fundusz Zdrowia okresowo zmienia kompetencje, jakie posiada lekarz rodzinny. Czasem ma on prawo do leczenia konkretnej choroby, innym razem musi wystawić skierowanie do specjalisty. Lekarz rodzinny w Białymstoku jak w CmRyska to poszukiwana osoba, także w wielu innych miastach. Często ze względu na braki kadrowe, nie jest możliwa wizyta u lekarza rodzinnego tego samego dnia, którego pacjent zgłasza taką potrzebę. Jest to realny problem.

Lekarz rodzinny bez wątpienia jest niezwykle ważną osobą w życiu każdego człowieka. To do niego zgłaszają się chorzy, to z nim jako pierwszym mają kontakt. Stąd ważne jest, aby lekarz rodzinny był osobą doświadczoną, która ciągle się dokształca. Istotne, by posiadał empatię i potrafił rozmawiać z ludźmi.